How much does bread cost in Greece?

How expensive are groceries in Greece?

Sample Monthly Budget for Living in Greece:

Expense Euro USD
Groceries €205 $230
Basic Cost of Living €890 $1,000
Variable Additional Costs Euro USD
Entertainment €356 $400

How much is loaf bread in Athens?

Food prices

Markets Edit
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 0.73€
Rice (white), (1 lb) 0.81€
Eggs (regular) (12) 3.03€
Local Cheese (1 lb) 3.81€

How much is a Big Mac meal in Greece?

Big Mac index – the cost of a burger in McDonald’s network. Big Mac contains meat, vegetables, cheese, bread and other foods.

Big Mac Index.

Country 2020 y.
France 4.66
Germany 4.66
Greece 4.66
Guatemala 3.24

How much does the average bread cost?

Average Price Of A Loaf Of Bread In Every State

State Cost
Alaska $1.98
Arizona $0.88
Arkansas $0.88
California $0.84

Why is it so cheap to live in Greece?

Greece is super-affordable, especially when compared to North America and much of the rest of Europe. … Throughout Greece, you’ll save money by using public transport, avoiding touristy areas, shopping at local markets, and eating out where the Greeks do.

IT\'S FUNNING:  Can I stay at Athens Airport?

Can you live in Greece without speaking Greek?

You won’t suffer if you don’t speak Greek, but you will miss out on opportunities to chat with the locals, who are a very colourful, interesting bunch. You can learn so much from them and gain local knowledge, such as where to buy the best spanakopita [spinach pies] and who can fix your roof and so on.

Is eating out in Greece expensive?

All in all, food in Greece is rather inexpensive, compared to many other European countries. It depends where you choose to eat. There is a range of restaurants in Greece, ranging from very cheap to expensive.

How much is an apple in Greece?

Food prices from our Cost of Living Section

Markets Edit
Chicken Fillets (1 lb) 3.05€
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 4.13€
Apples (1 lb) 0.71€
Banana (1 lb) 0.70€

How can I eat cheap in Greece?

For low budget dining, one can opt for a Gyros sandwich, or even a souvlaki that are sold just about everywhere for low prices. Usually gyros and souvlaki is prepared in the evening and is eaten for dinner.

How much is a breakfast in Greece?

A typical Full Greek Breakfast is a coffee and 3 fags. Both won’t cost much, LOL! Seriously, if let’s say, you have a coffee from McDonalds and a cheesepie from a bakery for breaky, that will cost 3,5-4 euros PP. if you sit at a caffee and have a coffee and a toastie, that will be around 6-7 euros each.

How much is lunch in Greece?

Family of four estimated monthly costs are 2,434$ (2,157€) without rent. A single person estimated monthly costs are 705$ (625€) without rent. Cost of living in Greece is, on average, 20.59% lower than in United States. Rent in Greece is, on average, 70.04% lower than in United States.

IT\'S FUNNING:  How do I get a Greek birth certificate?

How much is a cup of coffee in Greece?

Coffee in Greece (as opposed to Greek coffee) costs around €4 per cup because, in short, it is not ‘espresso’. No, this is not a circular argument. You don’t drink coffee in Greece standing at a bar downing your cup in one and leaving.

What did bread cost in 2021?

Buying power of $5.00 since 1997

Year USD Value Inflation Rate
2018 $8.97 0.60%
2019 $9.21 2.67%
2020 $9.53 3.55%
2021 $9.70 1.73%*

How much is bread in USA?

In that year, the U.S. price for one pound of white pan bread amounted to 1.54 U.S. dollars, up 18 cents from the previous year.

Retail price of white pan bread in the United States from 1995 to 2020 (in U.S. dollars per pound)

Characteristic Price in U.S. dollars per pound