Is Greece cheap for food and drink?

13 Budget Tips for Greece. Greece is actually pretty cheap. Greek food, glasses of wine, hostel dorms, and public buses aren’t super expensive and you can find some really nice accommodation for between 30-40 EUR a night. There’s a lot of ways to save money in Greece without sacrificing comfort.

Is Greece expensive for food and drink?

All in all, food in Greece is rather inexpensive, compared to many other European countries. It depends where you choose to eat. There is a range of restaurants in Greece, ranging from very cheap to expensive.

How much is food and drinks in Greece?

Cost of living in Greece is, on average, 18.56% lower than in United States.

Cost of Living in Greece.

Restaurants Edit
Meal, Inexpensive Restaurant 10.00€
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 36.00€
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 6.00€
Domestic Beer (1 pint draught) 4.00€

Are drinks cheap in Greece?

Drinking out in Greece is expensive. Of course you can find alternative or cheaper methods to get around this – just by using common sense and a bit of an imagination. Mykonos is certainly the party island of the Cyclades but is well known for being one of the most, if not THE most expensive island anywhere in Greece.

IT\'S FUNNING:  How much is stamp duty in Greece?

How much does it cost to eat in Greece for a week?

2 Weeks in Greece Travel Costs

Expenses Estimated Daily Cost Estimated Total Cost
Accommodation $15-$45 $210-$630
Transportation $0 – $50 $0-$700
Food $11-$55 $154-$770
Drink $0-$20 $0-$280

How can I go to Greece for cheap?

7 Tips for Exploring Greece on A Budget

  1. Visit off-season to save on flights and almost everything else. …
  2. Sign up for free walking tours in Athens. …
  3. Stay in an Airbnb or couchsurf. …
  4. Book overnight ferries in advance. …
  5. Venture to off-the-beaten-path islands. …
  6. Rent a moped to get around the islands.

Is Greece cheap to live?

Life in Greece is unusually affordable for Europe. With a relatively low budget, you can live a good life – even in the capital of Athens. As Greece’s second city, Thessaloniki is another hotspot for expats. You can live well for less here and life could be even cheaper if you move away from the big cities.

Is food expensive in Greece?

Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Greece should cost around €13 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner. The price of food in sit-down restaurants in Greece is often higher than fast food prices or street food prices.

Is Greece cheap to eat out?

Greek cuisine and restaurants are usually straightforward and still largely affordable – typically €12–20 per person for a substantial meal with house wine.

How much do groceries cost in Greece?

Sample Monthly Budget for Living in Greece:

IT\'S FUNNING:  Your question: What was imported to ancient Greece?
Expense Euro USD
Groceries €205 $230
Basic Cost of Living €890 $1,000
Variable Additional Costs Euro USD
Entertainment €356 $400

How much are Greek drinks?

Prices in supermarkets in Greece.

Milk (regular), (1 liter) 1.20 EUR (0.90-1.50) 1.30 USD (1.00-1.70)
Whisky 19 EUR 21 USD
Rum 19 EUR 22 USD
Vodka 16 EUR 18 USD
Gin 17 EUR 19 USD

Is Greece cheaper than UK?

It will come as no surprise that life in Greece is not just sunnier and more laid-back than in the UK, but is also much cheaper! Overall, our index shows that living here is 21% cheaper than in the UK.

How much is a shot in Greece?

Sizes

Country Small Single
Greece 45 ml
Hungary 20 or 30 ml 40 or 50 ml
India 30 ml 30 ml
Ireland 35.5 ml

Is Greece cheaper than Spain?

Greece is 0.8% more expensive than Spain.

What is the cheapest month to fly to Greece?

The cheapest month to fly to Greece is October.

How much does a trip to Greece cost for one person?

The average price of a 7-day trip to Greek Islands is $1,274 for a solo traveler, $2,288 for a couple, and $4,290 for a family of 4. Greek Islands hotels range from $50 to $226 per night with an average of $87, while most vacation rentals will cost $130 to $380 per night for the entire home.