How much does it cost to eat in Greece for a week?

How much spending money will I need for a week in Greece?

So, a trip to Greece for two people for one week costs on average €1,722 ($1,949). All of these average travel prices have been collected from other travelers to help you plan your own travel budget. A vacation to Greece for one week usually costs around €861 for one person.

How expensive is it to eat in Greece?

Cost of Living in Greece

Restaurants Edit
Meal, Inexpensive Restaurant 10.00€
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 35.00€
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 6.00€
Domestic Beer (1 pint draught) 4.00€

How expensive is a week in Greece?

The average price of a 7-day trip to Greek Islands is $1,274 for a solo traveler, $2,288 for a couple, and $4,290 for a family of 4. Greek Islands hotels range from $50 to $226 per night with an average of $87, while most vacation rentals will cost $130 to $380 per night for the entire home.

IT\'S FUNNING:  How does the climate affect Greece?

Is Greece expensive to eat and drink?

All in all, food in Greece is rather inexpensive, compared to many other European countries. It depends where you choose to eat. There is a range of restaurants in Greece, ranging from very cheap to expensive.

What month is the cheapest to fly to Greece?

Top tips for finding cheap flights to Greece

High season is considered to be November and December. The cheapest month to fly to Greece is October.

How many days in Greece is enough?

We recommend that you spend at least seven days in Greece to be able to comfortably explore Athens and one or two Greek islands. With more days to spend, you can obviously explore more destinations and less-visited islands, but if you are planning a quick getaway we’ve got you covered too.

Is Greece affordable?

Greece is super-affordable, especially when compared to North America and much of the rest of Europe. Prices for daily essentials (food, transport, etc.) are at least 20% cheaper than in the U.S., and costs to rent an apartment can be as much as 70% less.

How much does it cost to go to Greece for 2 weeks?

So, how much does it cost to go to Greece? Based on my estimates, two weeks in Greece will cost you about $4,455 per person. Remember, this estimate is based on visiting the most popular islands (Santorini and Mykonos) which are also the most expensive.

How much does it cost to live in Greece in US dollars?

Sample Monthly Budget for Living in Greece:

IT\'S FUNNING:  Why is Greek yogurt bad for the environment?
Expense Euro USD
Housing (rent for a one bedroom apartment in the center of Athens) €579 $650
Utilities (Gas, Electric, Phone, Internet) €107 $120
Groceries €205 $230
Basic Cost of Living €890 $1,000

How much does a trip to Greece cost for one person?

Total Greece Trip Budget

Category Cost
Airfare $4,300
Accommodations $6,000
Transportation $1,000
Food $1,440

Is Greece cheaper than Spain?

Greece is 0.8% more expensive than Spain.

How can I go to Greece for cheap?

7 Tips for Exploring Greece on A Budget

  1. Visit off-season to save on flights and almost everything else. …
  2. Sign up for free walking tours in Athens. …
  3. Stay in an Airbnb or couchsurf. …
  4. Book overnight ferries in advance. …
  5. Venture to off-the-beaten-path islands. …
  6. Rent a moped to get around the islands.

Is Greece really expensive?

Many people think that the cost of a trip to Greece is very expensive, mainly because of all the beachside resorts and luxury yachts that pop up on Instagram. The truth is, Greece is actually very affordable, especially compared to other European countries.

What is the most expensive meal in Greece?

Taverna tips

The best strategy is to order a selection of mezédhes and salads to share, in local fashion. Waiters encourage you to take horiátiki saláta – the so-called Greek salad, including feta cheese – because it is the most expensive.

How do you pay for food in Greece?

When it comes to actually paying the bill, you should be able to pay by card if you prefer. Keep in mind that most businesses, especially smaller ones, would definitely prefer cash. Visitors, especially people from the US, often ask if they should leave a tip and how much it should be.

IT\'S FUNNING:  What were the three classes of Athens?